Sümeyye’nin trollleri ve Ekşi Sözlük

Son sene içerisinde Ekşi Sözlük bünyesinde iktidara karşı artan muhalefeti bu blogda önceki çözümlemelerde ele almıştık. Özellikle Gezi ile sosyal medyanın gücünü anlayan iktidar kendi adına sosyal medyada cirit atmak üzere ekipler oluşturmuştu. Bunun ekşi sözlük ayağına ne yazık ki fazlaca troll başlığına maruz kalarak biz de tanık olduk. nickine entry girilmemiş yazar‘ın 3 dakikada sümeyye troll’lerinden kurtulma rehberi başlığındaki girdisi Sümeyye Erdoğan’ın ‘bizim troller‘inin sözlükteki uzantılarını listelemeye çalışıyor. ‘Ak troll‘ olarak da anılan bu yazarları bir ekşi sözlük yazarı satılık vicdanlı robotlar, şempanzelerden bile daha az ahlaki tutarlılığa sahip kişiler olarak tanımlıyor. Trolller işlerinin tanımı gereği akılalmaz akıl yürütme tarzları ve açtıkları provoke edici başlıklarla tepki girdileri yazdırma amacı güdüyor. Başlığın popüler olması sayesinde propaganda ve algı manipülasyonu yaptıklarını düşünseler de bana göre troll başlıkları çoğunlukla takibeden girdide (@2) verilen ayarla o girdinin dünün/haftanın en beğenilen girdileri arasına girmesini sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. Bu çözümlemenin konusu yukarda bahsi geçen troll listesinin tepesindeki 25 sözlük yazarının 26 Mart 2014 tarihine kadarki girdileri.
(Not: Resimlerin üstüne tıklayarak büyük boyutta görüntüleyebilirsiniz.)

troller_zamansalegilim_gun

Bahsi geçen troll sözlük hesapları özellikle son senede etkinleştirildiği ya da etkin olarak kullanılmaya başlandığı için gün gün trolller tarafından yazılan girdi sayısını gösteren yukardaki grafikte özellikle 1 Mayıs 2013’ten sonrasında girdi sayılarında artış görülüyor. 1 Mayıs gösterileri, alkol düzenlemesi ve Reyhanlı patlamasıyla başlayan mayıstaki yükseliş sonrasındaki Gezi Direnişi ve Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu süreci ile artarak devam etmiş görünüyor. Bu yüzden çözümlemeyi trolllerin 1 Mayıs 2013’ten beri girdiği 37380 girdiyle sınırlandırıyorum.

troller_histogram_girdi_sirasi

Bir troll için başarı kıstası, başlığı açıp kenara çekildikten sonra en fazla sayıda tepki girdisini çekebilmektir. Başarı ölçümünü şimdilik geleceğe erteleyip, trollerin girdilerinin girdi sıralarına bakalım. Yazdıkları girdilerin başlığın kaçıncı sırasında olduğunun dağılımını gösteren yukardaki grafiğe göre trolllerin 7853 adet girdisi başlığın birinci girdisi. Bu %21’lik bir orana tekabül ediyor. Bu oranın yüksekliği yazarların troll davranışı gösterdiğini ve gündem belirleme amacı taşıdıklarını onaylar nitelikte.

troller_zamansalegilim_saat

Troller en çok hangi saatlerde mesai yapmış diye bakıldığında 00:00-01:00 arasının en çok girdi girilmiş zaman aralığı olduğu görülüyor. Başlığın o günkü ilk girdisi görünürlüğü en yüksek olan girdi olduğu için bilinçli şekilde entry girmek için saat 00.00’ı bekledikleri anlaşılıyor.

Trolllerin en çok girdi yazdıkları başlıklar

troller_basliklar
Siyasetle ilgili başlıklarda çok şaşırtıcı bir şey olmasa da AKP’nin ulaşım konusundaki icraatlarına yoğunlaşma görülüyor. Diğer başlıklar çoğunlukla Galatasaray, Fenerbahçe ve Acun programlarıyla ilgili.

Trolllerin bakınız vererek dikkat çektiği şeyler

troller_bkzlar
Trolller kafayı en çok Kemalistlere, gezicilere ve sol yayın organlarına takmış görünüyor.

Bu çözümlemenin yapılmasında kullanılan ssg++ komutlarını şurdan görebilirsiniz.

Reklamlar

One thought on “Sümeyye’nin trollleri ve Ekşi Sözlük”

içini dök

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s