Berkin

Berkin Elvan 14 yaşındayken başından gaz kapsülüyle vurulan, 15 Haziran’dan itibaren “Uyan Berkin” diyerek dilek tutup beklediğimiz, ama 15 yaşındayken 270 günlük hayata tutunma mücadelesini kaybeden, toprağa verdiğimizde 16 kiloya düşmüş olan ülkemizin gencecik bir evladıydı, küçücük bir kardeşimizdi. Ayrıştırıcı polemiklere kulak asmadan bu gerçekleri unutmamak gerekiyor.

Berkin’i yaşam mücadelesi sürecinde yalnız bırakmış mıyız, ölümü ile sonuçlanan süreçte neler dikkatimizi çekmiş, kimleri sorumlu tutmuşuz, onunla ilgili en çok neler hakkında konuşmuşuz, ölümü ardından hangi illerde ne ölçüde eylemler yapılmış? Bu çözümleme ile bu sorulara Ekşi Sözlük’e yansıdığı kadarıyla Haziran’dan bugüne (15 Mart 2014 10:35) içinde ‘Berkin’ geçen 419 başlıktaki 10915 girdi üzerinden cevap aranıyor.

Ölümü öncesinde Berkin hiç unutulmuş mu

berkin_star_olumu_oncesi_zamansalegilim_gun

Son haftada sağlık durumu ve 16 kiloya düşmüş olmasının haberleriyle eğilim iyice artmış. Öncesinin yorumu @zot3p’den:

‘Berkin’ hakkında en çok konuşulmuş konular

berkin_star_basliklar

İlk sıralarda “Berkin Elvan“, “11 mart 2014 Berkin Elvan’ın vefatı“, yetmez ama evetçi olarak algılanıp her devrin kadını olma suçlamaları yöneltilen “Sezen Aksu’nun Berkin Elvan’a yazısı“, “Berkin Elvan’ın katili“, “Berkin Elvan’ın sapanlı fotoğrafı“, “RTE’nin Berkin Elvan’ın annesini yuhalatması” başlıkları var.

‘Berkin’ başlıklarında dikkat çekilenler

berkin_star_bkzlari

Sonuçlar Ekşi Sözlük yazarları gözünde fail-i malum mu fail-i meçhul mu sorusuna cevap verir nitelikte. Diğer dikkat çekilen kelimeler: çocuk, insan, vicdan, ekmek, “polise emri ben verdim”

Etiket bulutu olarak gösterimi
berkin_star_bkzlari_bulutu

Berkin’in ölümü sonrası sokağa çıkan şehirler

Berkin’in vefat haberi üzerine yurtiçi ve yurtdışında pek çok şehirde Berkin’i anma eylemleri düzenlendi. Bunlardan bir kısmı (40+) ekşi sözlük’e “<tarih> Berkin <yer> eylemi” biçimli başlıklarla yansıdı. Bu başlıklardaki girdi sayılarının şehir isimlerine göre gruplanıp renksel-sayılı harita olarak gösterimi şu şekilde oldu. (Not: Üzerine tıklayarak etkileşimli olarak görebilirsiniz.)
berkin_sehirler

Bu çözümlemenin yapılmasında kullanılan ssg++ komutlarını şurdan görebilirsiniz.

Reklamlar

içini dök

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s