ses kayıtlarının ekşi sözlük’teki yankıları

17 Aralık 2013 ihale ve rüşvet operasyonu ile birlikte Türkiye’de Cemaat-AKP paralıel (ı harfi joker) işbirliği savaş olarak nitelendirilebilecek bir boyuta taşındı. Din ortak parantezine alarak kârını artırmak için siyasete sızan tüccarlarla kârını artırmak için ticarete sızan siyasilerin karşı karşıya gelmesi olarak özetleyebileceğimiz bu savaşta, iktidar partisinin güçler ayrılığı ilkesini çiğneyerek HSYK, internet ve MİT düzenlemeleri şeklinde mevzilenmesine karşılık, karşı cephe çok sayıda telefon dinleme kayıtlarını kamuoyu ile paylaşıyor.

Ses kayıtlarının sosyal medyadaki yankıları tam olarak sokaktaki vatandaştaki yankılarını temsil ediyor olmasa da Ekşi Sözlük gibi mecraları anlamanın toplumu anlamaktaki önemi, bu sitede daha önce yayınlanmış Gezi çözümlemelerinde [1,2] de görüldüğü üzere, yadsınamaz. Bu amaçla bu sürecin başlangıcından 5 Mart 2014’e kadar olan sürede “ses kaydı” ibaresini içeren 240 başlıktaki 12110 girdiyi [3] inceledim.

Not: Resimleri tam çözünürlüklerinde görmek için üstlerine tıklayın.

en çok hangi ses kayıtları ses getirmiş?

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_basliklar

En çok tepki çeken ses kayıtları listesinin zirvesi şöyle:

  1. RTE’nin Bilal Erdoğan’a evdeki paraları sıfırlama talimatı verdiği “24 Şubat 2014 RTE Bilal Erdoğan ses kaydı”,
  2. RTE’nin Gezi olayları sırasında, Devlet Bahçeli’nin Abdullah Gül’ü göreve davet eden açıklamalarının yayından kalkması talimatını verdiği “Tayyip Erdoğan Fatih Saraç ses kaydı”,
  3. sıfırlama talimatının ev ahalisi tarafından nasıl gerçekleştirildiğinin görüldüğü “26 Şubat 2014 RTE’nin skandal ses kaydı”,
  4. Aydın Doğan’ın SPK ile olan davasına Tayyip Erdoğan’ın “Aydın Doğan bu davadan mahkum olmalı” tarzındaki müdahalesinin görüldüğü “3 Mart 2014 RTE Sadullah Ergin ses kaydı”.

girdilerde bakınız vererek nelere dikkat çekilmiş?

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_bkzlar

Girdilerde entrika dolu bir dizinin bölümlerini yorumlarmışçasına spoiler uyarılarının kullanıldığı görülüyor. Günahkar kelimeleri kullanmamak ya da işin pisliğini açık etmemek için RTE’nin sıkça kullandığı “şey” kelimesi de dikkatlerden kaçmamış.

Etiket bulutu olarak gösterimi ise şu şekilde:

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_bkzlar_bulutu_wm

girdilerde adı en çok geçen kişiler kimler?

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_kisiler

adı yolsuzluk iddialarına karışanlar… en iyi yandaşlığı ya da muhalefeti yapan siyasetçiler, gazeteciler, televizyoncular…

en çok hangi günlerde yazılıp çizilmiş?

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_zamansalegilim_gun

Paris’teki PKK ofisindeki suikastlerin MİT tarafından yapıldığı iddiasının ses kayıtları, Fetullah Gülen’in yapılanmasına dair konuşmaların olduğu ses kayıtları, Latif Topbaş’la RTE arasında geçen Urla’daki villa yolsuzluğuna dair ses kayıtlarıyla başlayan ses kaydı teşhirciliği süreci Şubat’ın sonralarına doğru iktidarın HSYK, MİT ve internet yasakları kapsamındaki adımlarına karşılık ortaya çıkarılan ses kayıtlarıyla vuruculuğunu artırmış görünüyor. Şimdilik zirve noktası “24 Şubat 2014 RTE Bilal Erdoğan ses kaydı”nın yankılarının görüldüğü 25 Şubat 2014 günü.

en çok hangi saatlerde yazılıp çizilmiş?

2014te_ses_kaydi_20140305_0233_zamansalegilim_saat

Gila Benmayor şu köşe yazısında “Gelişmeleri sosyal medyadan izlemek verimliliği düşürür mü?” diye sormuştu. Buna dikkat edip etmedikleri bilinmese de Haramzadeler ve BA$ÇALAN hesaplarının, kayıtları akşam saatlerinde çıkarmasından ötürü en çok ilginin de internetin kişisel amaçlı olarak en fazla kullanıldığı akşam saatlerinde olduğu görülüyor.

Bu çözümlemenin yapılmasında kullanılan ssg++ komutlarını şurdan görebilirsiniz.

Dipnotlar
1. https://ssgpp.wordpress.com/2013/07/29/gezi-eylemlerine-nasil-gelindi/
2. https://ssgpp.wordpress.com/2013/07/23/gezi-direnisinin-eksi-sozlukteki-yansimalari/
3. İlerleyen günlerde gerekirse daha fazla veriyle güncellemeye çalışacağım.

Reklamlar

içini dök

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s